Otázky, odpovědi, diskuze: + příspěvek
Dobrý den, jak řešíte akumulaci?
Doporučujeme akumulaci tepla řešit zděnými příčkami. Jeden náš zákazník vyřešil akumulaci příčkami z nepálených cihel s hliněnou omítkou, pod kterou je schováno stěnové topení.
Dobrý den, zajímalo by mě jestli při použití vaší izolace na celém domě je pak nutné do domu zavést pevnou linku, protože přestanou fungovat mobily? A ještě jestli je díky této izolaci možno vynechat jakokoli jinou izolaci u pasivní dřevostavby? Kde by celý dům tvořili od interiéru sádrokarton, instalační mezera s roštem, nosná kostrukce, OSB desky jako neprodyšná obálka a vaše izolace a omítka? nebo by bylo vhodnější izolaci vložit mezi izolační rošt a nosníky? Díky za informaci Dobrý den,
pokud použijete ve sklech technologii Heat Mirror, nebo budete mít skla s protisluneční ochranou (tento pokov je jiný, než na běžném low-e skle), pak si bez GSM repeateru (dnes je toto zařízení dostupné i do 1000 Kč) z mobilu nezavoláte. Na druhé straně - pokud si uděláte odstíněnou pracovnu, kde budete mít GSM signál a wifi, ale jinde ne, tak se Vám uvnitř takového domu bude žít, jako byste byl desítky km od veškeré civilizace.
Použít Lupotherm jako jedinou izolaci pro pasivní dřevostavbu - z hlediska tepelně izolačního účinku v pohodě ano, ale už ne akustiky. Jiné dřevostavby mají v konstrukcích většinou vlnu, která supluje obojí. Lupotherm je třeba s akustickým materiálem kombinovat. Testovali jsme v létě 2014 akustickou omítku z Košic a porovnávali ji s deskami WOLF. Výsledky byly velmi podobné, ale cena omítky je poloviční.
Vámi popsaná skladba je také možná, zde by dokonce akustická vrstva mohla tvořit akumulaci, ale stavíte-li nový objekt, budu se snažit Vám doporučit vnitřní zateplení. Tedy izolovat komplet obvodové stěny a pak teprve postavit příčky. Tedy jak píšete, umístit LPT mezi instalační rošt a nosníky. A akustiku řešit až za izolaci na OSB (zevnitř).
Velkou výhodou vnitřního zateplení je možnost realizovat zónové vytápění a větrání (více níže) pomocí stěnového (sálavého) topení, které pokud bude elektrické - např. folií Heat Flow (u Lupothermu jsou tepelné ztráty tak nízké, že se tep.čerp. z hlediska návratnosti nikdy nezaplatí), tak můžete využít i velmi rychlý zátop a topit defacto až po svém návratu domů. Díky tomu, že lze el. folii vyhřát velmi rychle nad 40°C, je zátop tak rychlý (sálavé teplo rozehřívá povrchy předmětů rychlostí světla), že než se stačíte vyzout, pověsit bundu a umýt si po příchodu ruce, je v místnostech teplo. Máme to otestované v Norsku v hotelu. Po zapsání se na recepci je pokoj vytopený z +3°C na příjemné klima dříve, než host stačí do pokoje dojít. Největší výhodou tohoto řešení je, že nervete teplo do vzduchu, ale do hmoty stěn, které sálají. Takže ani krátké otevření balkonových dveří na vypuštění psa na zahradu, nebo rychlé vyvětrání otevřeným oknem, nepředstavuje měřitelnou ztrátu. Takto lze dosáhnout i na parametry pro nulový dům (do 5kWh na m2/rok).
Zónové vytápění a větrání: topíte a větráte pouze tam, kde se nacházíte - tedy v noci pouze ložnici, příp. v chodbě a na toaletě, ale už nikde jinde. Přes den jste v práci, takže dům jen temperujete. Po návratu topení zapnete a do 2 minut je v denní zóně teplo, jako byste topil od rána. Regulace zón je inteligentní, pokud např. onemocníte, podle koncentrace CO2 pozná, že jste celý den v ložnici a nechá ji logicky zapnutou.
Stejným způsobem řešíme i nezávislé domy (bez přípojek), kde navrhuji FV panely s baterkami (v kombinaci s elektrocentrálou pro odběrové špičky) a pomocí zónového vytápění a větrání dosahujeme absolutně nejlepších výsledků, při zachování plného komfortu uživatelů. |